הבסיס של קבלת התורה – פרשת משפטים תשפ"ד – הרב ראובן אלבז

הבסיס של קבלת התורה – פרשת משפטים תשפ"ד – הרב ראובן אלבז

tvadminisrael אין תגובות

#הרבראובןאלבז #פרשת_משפטים #פרשתהשבוע

לכל הדברים שמתרחשים בעולם, הכל נעשה בחשבון הטוב ביותר, והקב"ה יודע מה הסיבה עבור כל דבר. ולעתיד לבוא יוסברו כל המאורעות שארעו בעולם ומה שהסיבה בכל דבר. ולא עוד, אלא שהאדם לפני ביאתו לעולם מבקש את הדברים על עצמו.

– צריך כל הזמן להודות לה', כל הדברים.

– אגרת הרמב"ן. להיזהר לדבר בנחת, בפרט בביתו של האדם.
– הרמב"ן היה פילוסוף גדול והיה מתווכח עם הכמרים בספרד. עד שפעם המלך סשאלו (על מנת לחייבו) מדוע לא רוצה להתנצר. והשיב לו תשובה ניצחת (רק אם הקב"ה יתגלה עתה אליו ויאמר לו להמיר את דתו, כמו ההתגלות שנגלה בעת מעמד הר סיני, אז הוא יהיה מוכן לעשות זאת),שבגללה היה צריך לברוח מספרד. עבר תלאות רבות עד שהגיע לא"י.
– מעמד הר סיני, שהיה מול כל העם. מעמד שנחקק אצל כלל ישראל לדורות.
– כל יהודי שעמדו אבותיו בהר סיני – הוא מאמין, והגם שטוען האדם שהוא לא מאמין, זהו רק כלפי חוץ.

– בשעה שרצה הקב"ה לתת תורה לעם ישראל, סיבב אצל כל אומה, לשאול אותה אם הם רוצים. וכל אחד מהאומות טען טענה שלא יכול לקבלה.בני עשו מהותם ברצח. בני ישמעאל על ענייני הגניבה.
– גם את עם ישראל ניסה אותם בדבר שהוא נגד טבעם: עם ישראל אוהב לחקור. לכן היה צריך הקב"ה להגביל אותם שלא לעלות להר. ובזה בדק אותם ה', בדבר נגד טבעם. בשביל לקבל את התורה חייב האדם לשבור את המידות שלו.

– הגויים בטבעם "על חרבך תחיה", אך עם ישראל אינם כך.

– נשמות הגרים עמדו על הר סיני. והחיד"א מוכיח זאת מלשון הגמרא.

– כל הגדול מחברו, יצרו גדול ממנו.

– סיפור (זהירות מפגיעה באחר):
אדם שהזמין שירות קייטרינג של אשה אלמנה עבור אירוסי בתו. בסוף האירוע אמר לה שהוא לא נהנה, ומשלם לה רק בגלל שהיא אלמנה. אותה אשה נפגעה והורידה דמעות בלילה. ולבסוף אותו אדם נפטר למחרת החתונה של בתו. אותה אלמנה שאלה האם היא אשמה בדבר פטירתו?
– הרב חיים שמואלביץ מסביר שצער שנגרם לאחר, אפילו שזה מתוך כוונה טובה, הוא צער. כמו שמצינו אצל פנינה שציערה את חנה כדי לגרום לה להתפלל שתזכה לילדים, ולבסוף כל ילדיה נפטרו.

——————————
הצטרפו להידברות ב-WhatsApp
לחצו 👈 https://did.li/youtube-htv

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *